halloween w przedszkolu scenariusz zajęć

Dzień popcornu w przedszkolu 2024. 6 października 2023 Brak komentarzy. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych światowy dzień popcornu przypada 19 stycznia każdego roku kalendarzowego. Od lat popcorn jest ulubioną przekąską podczas oglądania filmów zarówno w domu, jak i w kinie. Ponadto jest nieodzowną zakąską na Radość i dobry humor. Scenariusz zajęć dla przedszkola - Poradnik Dyrektora Przedszkola. Podzielimy się radością. Scenariusz zajęć przygotowujących do rozumienia emocji. Data aktualizacji dokumentu: 31 lipca 2023. A- A A+. Emocje, które odczuwamy, to ważne komunikaty dla nas samych i naszego otoczenia. Zajęcia służą ćwiczeniu Odtwórzcie piosenkę, podczas której dziecko maszeruje w rytm piosenki po całym pokoju. Na pauzę w piosence, R. krzyczy numer alarmowy na pogotowie: 999, a dziecko naśladuje sygnał pojazdu: i-o; e-o; e-u i przechodzi przez ścieżkę sensoryczną. Zabawę powtarzamy kilka razy w trakcie trwania piosenki. Mijają dni, miesiące; kalendarz - scenariusz zajęć. Konspekt zajęć z dnia 21.12.2011. Temat tygodnia: Mijają dni, miesiące. Temat dnia: Kalendarze. Cele ogólne: – zwrócenie uwagi na budowę kalendarzy i ich charakterystyczne elementy, – przygotowanie do nauki czytania, – rozwijanie sprawności fizycznej. Cele operacyjne: Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 4-5 letnich. Temat – „Zadania Pani Jesieni”. Cele główne: rozwijanie u dzieci umiejętności matematycznych, poszerzenie wiedzy przyrodniczej dotyczącej jesieni, rozwijanie ekspresji muzycznej, plastycznej. Realizacja podstawy programowej: Site De Rencontre Au Luxembourg Gratuit. Już niedługo przypada jedno z ulubionych świąt amerykanów, czyli Halloween. Z tej okazji mam dla Was nowy wpis, całkowicie poświęcony temuż tematowi. Znajdziecie w nim między innymi karty flashcards, przykłady piosenek, halloweenowe bingo i inne ciekawe gry i materiały. Happy Halloween – materiały na zajęcia Karty flashcards Są to karty obrazkowe wraz z podpisem, które pozwalają na wprowadzenie nowego słownictwa podczas zajęć, oraz mogą posłużyć jako baza do różnych zabaw. Tym razem mam dla Was dziesięć różnych kart obrazkowych związanych z tematem Halloween, które znajdziecie do pobrania poniżej. 2. Piosenki w temacie Halloween: Knock, knock, Trick or treat? – Super Simple Song – piosenka ta opisuje po kolei postacie, za które przebierają się dzieci i pukają do drzwi, aby poprosić sąsiadów o cukierki. Five little monsters jumping on the bed – Super Simple Song – w tej piosence z kolei małe potworki po kolei skaczą z łóżka. Uczy ona liczenia, gdyż cyfry od 1-5 są w niej często powtarzane. The Skeleton dance – Super Simple Song – czas się trochę poruszać. Uwielbiany przez dzieci, śmieszny taniec szkieletorka to idealny pomysł na halloweenowe zajęcia. Pamiętajcie jednak, że najpierw sami musicie nauczyć się ruchów piosenki, aby potem móc pokazywać dzieciom jak ją tańczyć 🙂 Halloween Stomp – The Singing Walrus – ta piosenka także stwarza okazję do poruszania się i potańczenia, dlatego też możemy użyć jej jako przerywnik między innymi, siedzącymi grami. 3. Halloween bingo Do tego tematu stworzyłam także grę bingo, którą dzieciaki wprost uwielbiają. Zasady tej gry opisywałam już kiedyś w jednym z wpisów, który znajdziecie pod tym linkiem. Karty do gry w bingo znajdziecie poniżej: 4. Halloween candy game Ta gra pomaga w przypomnieniu sobie kolorów i jest takim trochę odwróconym bingo. Przed grą należy wydrukować tyle kart ze słoikiem, ile jest dzieci i zalaminować. Zadaniem nauczyciela jest także wydrukowanie i wycięcie dużej ilości kolorowych cukierków (tyle, aby każde dziecko miało po 9 kartoników z cukierkiem) + 12 kart z każdym kolorem dla nauczyciela. Podczas zajęć rozdajemy każdemu dziecku wydrukowany i zalaminowany słoik. Dzieci losują także po 9 kartoników z cukierkami (nie widząc kolorów cukierków) i układają przed sobą (cukierkiem do góry). Nauczyciel kładzie przed sobą dwanaście kartoników z cukierkami (każdy w innym kolorze) obrazkiem odwróconym do dołu i miesza je sobie, aby były ułożone losowe. Zabawa polega na tym, iż nauczyciel odkrywa po kolei po jednym kartoniku i wymawia po angielsku ten kolor cukierka jaki wskazuje jego kartonik. Dzieci jeżeli mają ten kolor cukierka wkładają go do swojego słoika (jeżeli dany kolor cukierka się powtarza u jednego dziecka, to wkłada ich tyle ile ma w danym kolorze). Wygrywa dziecko, które jako pierwsze włoży wszystkie swoje cukierki do słoika (wymawiając hasło happy halloween! A poniżej materiały potrzebne do gry: 5. Kolorowanka W załączniku przesyłam także kolorowankę dyni, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Młodsze dzieci mogą ją pokolorować i zabrać ze sobą do domu. Starsze mogę wybrać różną technikę kolorowania (np. farbami) wyciąć i zabrać do domu, bądź po wycięciu przykleić na jakiś większy bristol, tworząc wspólny grupowy halloweenowy projekt. 6. Counting halloween game Z racji tego, że jedna z halloweenowych piosenek uczy liczenia, postanowiłam stworzyć grę w podobnym temacie. Potrzebne będą jednak do niej materiały, które znajdziecie do pobrania poniżej. Najpierw jednak musicie wydrukować i zalaminować materiały. Z młodszymi dziećmi możemy ćwiczyć liczenie do 5, a ze starszymi do 10. Wydrukowane i zalaminowane karty z liczbami od 1-10 kładziemy po kolei na dywanie. Dzieciom rozdajemy kartoniki z dyniami. Gra może się potoczyć na różne sposoby: Możemy rozdać każdemu dziecku tą samą ilość dyń, a każdego z nich po kolei prosić aby na daną cyfrę położył określoną ilość dyń, np. Patryk, Can you give me 5 pumpkin? Możemy każdemu dziecku rozdać inną ilość dyń i poprosić aby policzyły i powiedziały ile dyń dostały, np:Zosia, can you tell me, how many pumpkins do you have? Wśród starszych dzieci, możemy wprowadzić elementy dialogu, aby dzieci siebie nawzajem prosiły o określoną ilość dyń, lub pytały ile posiadają swoich dyń. A tu materiały potrzebne do gry: 7. Plakat Na koniec zostawiam Wam plakat na gazetkę, z tematem przewodnim zajęć Napiszcie proszę, czy w Waszych przedszkolach przeprowadzacie zajęcia w temacie Halloween, oraz czy materiały okazały się przydatne 🙂 Posts Likes Archive Halloween na wesoło – scenariusz zajęćHalloween na wesoło – scenariusz zajęćScenariusz zajęć otwartych okazji Halloween z udziałem rodziców w grupie dzieci przybliżenie tradycji krajów anglojęzycznych• integracja dzieci i rodziców• wyrabianie umiejętności współpracy i wspólnej zabawy• rozwijanie sprawności koordynacji ruchowejMetody: pedagogika zabawy, metoda dydaktyczne: magnetofon, papier…View On WordPress 3latki halloween przedszkole scenariusz tematyczne zabawa zajęcia See more posts like this on Tumblr #3latki #halloween #przedszkole #scenariusz #tematyczne #zabawa #zajęcia More you might like Kolor żółty - scenariusz zajęć Kolor żółty – scenariusz zajęćZabawy z kolorem żółtym. Scenariusz zajęcia Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji poznawczej dla dzieci zajęcia: Zabawy z kolorem 3–latkiCele ogólne:– doskonalenie umiejętności rozróżniania koloru żółtego spośród pozostałych;– wzmacnianie więzi emocjonalnej między operacyjne:Dziecko:– potrafi rozwiązać zagadkę,– potrafi z uwagą wysłuchać opowiadania,View On WordPress 3latki kolory przedszkole scenariusz zabawa zabawatematyczna zajęcia żółty ćwiczenia Zabawy Halloween - scenariusz Zabawy Halloween – scenariuszZabawy Halloween – scenariuszScenariusz zajęćTemat dnia: Halloween( Zajęcia realizowane w grupie 3 i 4 latków w ramach tematu kompleksowego:Zabawy na Halloween)Cele ogólne:– zapoznanie dzieci z tradycją Halloween;– poznanie i utrwalenie słownictwa związanego z Halloween;– uczestnictwo w zabawach, integracja dzieci;– rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we…View On WordPress grupa hallowen przedszkolak scenariusz tematyczne tradycja zabawa zajęcia Dzień ze Świętym Mikołajem - zabawy ruchowe Dzień ze Świętym Mikołajem – zabawy ruchoweDzień ze Świętym Mikołajem – zabawy ruchoweCzym jedzie Święty Mikołaj? – scenariusz zajęć dla 3-latkówScenariusz inscenizacji na Dzień Św. MikołajaBajka “Pomocnicy Świętego Mikołaja”Kolorowanki tematyczneDzień ze Świętym Mikołajem – zabawy ruchowe plus dodatkisubskrypcja 5 złGwiazda Betlejemska, wilczomlecz – arkusz pracy dla ucznia z trudnościami z uwagąObraz na znak interpunkcji – metoda…View On WordPress MIkołaj mikołajki przedszkole ruch ruchowa scenariusz społeczne szkoła tematyczne terapeutyczne zabawa zajęcia Zabawa ze smakiem - zajęcia logopedyczne Zabawa ze smakiem – zajęcia logopedyczneZabawa ze smakiemScenariusz zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej w grupie dzieci 3, 4 letnichCzas trwania: 0,5 ogólne:– Rozwijanie sprawności aparatu artykulacyjnego– Kształtowanie umiejętności połykania typu dorosłegoCele szczegółowe:DzieckoWzmacnia mięśnie językaWykonuje ćwiczenia poprawiające napięcie mięśniowe w obrębie aparatu artykulacyjnegoUwrażliwianie…View On WordPress 3latki 5lat logopedia przedszkole scenariusz Zima - dostosowanie ubioru do pory roku, scenariusz zajęć Zima – dostosowanie ubioru do pory roku, scenariusz zajęćZima – wiem, jak się ubrać. Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3 – 4 letnichScenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3 – 4 letnichTemat zajęcia: „Zima – wiem jak się ubrać”Cel główny:Wyjaśnienie konieczności dostosowania ubioru do temperatury i pory dziecko zna charakterystyczne cechy Zimy;– dziecko potrafi dobrać odpowiedni ubiór do pory roku;–…View On WordPress 3latki 4latki poryroku scenariusz ubieranie umiejętnościspołeczne zabawa zajęcia zima przedszkolak Dzień Dyni – scenariusz zajęć rewalidacyjnych i dydaktycznych w przedszkolu Dzień Dyni – scenariusz zajęć rewalidacyjnych i dydaktycznych w przedszkoluDynia, pinezki i gumki to wciągająca zabawa sensoryczna wspomagająca chwyt szczypcowy i planowanie motoryczne. To dobry pomysł na zbliżający się Halloween…motoryka#IPET#rewalidacja#dyspraksja#ASD#autyzm#SPD#niepełnosprawnośćintelektualnazaburzeniapokrewne#dysleksja#ADHD…Cel:Motoryka dłoni i motoryczne (wymyślanie wzorów).Podnoszenie małych przedmiotów…View On WordPress dynia DzieńDyni jesień przedszkole scenariusz warzywa zabawa zajęcia zajęciaterapeutyczne Wyrażamy emocje podczas zabaw. Scenariusz zajęć Wyrażamy emocje podczas zabaw. Scenariusz zajęćWyrażamy swoje emocje podczas zabaw. Scenariusz zajęćKONSPEKT Z ZAJĘĆPrzedszkole w Iłówcu Dzieci 3,4,5,6 letnieOpracowanie i prowadzenie: mgr inż. Dorota JanickaTemat kompleksowy: „Zabawa w teatr”.Temat dnia: „Wyrażamy swoje emocje podczas zabaw”Cele główne:-umiejętność otwartego przekazywania uczuć,-uczenie się wyrażania swoich uczuć i panowania nad różnymi…View On WordPress 3latki 4latki 5lat 6lat emocje scenariusz uczucia zajęcia Wyjazdy wakacyjne - scenariusz zajęć Wyjazdy wakacyjne – scenariusz zajęćWyjeżdżamy na wakacje – scenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4 i 5- LETNICHPROWADZĄCA: Agnieszka WołczenkoTEMATYKA TYGODNIA: WKRÓTCE ZAJĘCIA: WYJEŻDŻAMY NA programowa/ umiejętność kluczowa- finalna:14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania pisania./ potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby…View On WordPress 4latki 5lat figury grupowe lato lekcja przedszkole scenariusz wakacje wyjazdy zajęcia zajęciatematyczne ćwiczenia Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartychPrzedszkolne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców – Maluszki SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓWProwadząca: Agnieszka Grochocka, Dorota KowalskaGrupa wiekowa: Maluszki (3 – 4 latki)Temat kompleksowy: POZNAJEMY TRADYCJE ŚWIĄTECZNE – WIGILIA, KOLĘDOWANIE, NOWY dnia:„Przedszkolne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia” –…View On WordPress BożeNarodzenie grupowe maluchy przedszkole przygotowanie scenariusz tradycja twarte umiejętnościspołeczne zajęcia zajęciatematyczne Letnie zabawy matematyczne na powietrzu Letnie zabawy matematyczne na powietrzuZabawy matematyczne – kilka propozycji na letnie zabawy na dworzeNa dworze jest coraz cieplej, więc dzieci spędzają na podwórku coraz więcej czasu. Jak sami wiemy z perspektywy czasu, sam plac zabaw czy podwórko przedszkolne nie wystarczą. Wszystko się kiedyś nudzi. Dlatego też należy wyjść naprzeciw nudzie i zaproponować kilka kreatywnych i rozwijających zabaw. Połączmy zabawę z nauką, tak…View On WordPress lato matematyka powietrze woda zabawy Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 7 czerwca 2019 roku. Czas zajęć: 60 minut Rodzaj zajęć: integracyjne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze Cele ogólne: stymulacja polisensoryczna, zapoznanie dzieci z tradycją Halloween, dostarczanie dzieciom poczucia bezpieczeństwa podczas zajęć, wyzwalanie aktywności własnej i odkrywanie nowych, własnych możliwości ruchowych, wydłużanie czasu koncentracji, nawiązanie pozytywnego kontaktu emocjonalnego. Cele operacyjne: uwrażliwianie na dotyk, ćwiczenie umiejętności rozluźniania dłoni, rozwijanie zdolności chwytnych, reagowanie na właściwości żywiołu – ognia, reagowanie na podstawowy smak: słodki, czerpanie radość z samodzielnego wykonania zadania, doskonalenie sprawności ruchowej ręki i dłoni. Metody pracy: metoda F. Affolter, stymulacja polisensoryczna, komunikacja werbalna i niewerbalna. Pomoce: lampiony dynie, lampki choinkowe – dynie i inne, podgrzewacze zapachowe, odtwarzacz płyt CD, płyta z muzyką z filmu „Miasteczko HALLOWEEN”, „słoikowe lampiony” przedłużacze i rozgałęziacz prądu, zapałki, gałązki, patelnia, bibuła pomarańczowa, czarna wycinanka, butelki po napojach, gotowe papierowe kontury oczu, nosków i buzi, zielony papier i drucik kreatywny, balony w kolorze pomarańczowym i czarnym, klej Wikol, nożyczki, zimne ognie, kisiel w kolorze pomarańczowym. Przebieg zajęć 1. Przywitanie się z dziećmi. 2. Stworzenie nastroju HALLOWEEN-owego – zaciemnienie sali, zapalenie dyniowych lampionów i światełek oraz włączenie muzyki z filmu „Miasteczko Halloween”. 3. Spotkanie z żywiołem. Ogień: Obserwacja palącego się „słoikowego lampionu” oraz mini ogniska” z wykałaczek, zapałek, gałązek – przybliżanie dłoni dzieci do płomyków – stymulacja tele- i kontaktoreceptorów – obserwacja płomienia, zwrócenie uwagi na cechy ognia: jasny, ciepły itd. Prezentowanie uczestnikom palących się „zimnych” ogni – stymulacja zmysłu wzroku. 4. Zabawy z miąższem dyni – wkładanie i zanurzanie rąk w misce z miąższem. 5. Zajęcia plastyczne. „Butelkowe dynie” – przygotowujemy z butelkowych denek szkielety dyni, pomarańczową bibułę pociętą w kawałki moczymy w kleju i obklejamy nimi butelki. Na wysuszone dynie naklejamy gotowe szablony oczu, nosków i buzi. Na koniec umocowujemy ogonek i listek. Dzieci w miarę samodzielnie przyklejają przygotowaną bibułę na butelki. Następnie naklejają na nie oczy, noski i halloweenowe buzie . 6. Prezentacja i omówienie stworzonych przez dzieci prac. 7. Słodki poczęstunek – kisiel o kolorze pomarańczowym. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Autorzy: Atena Marszałek i Maciej Czosnyk – Czytelnicy Portalu Katalog Janina PalianRóżne, ScenariuszeHalloween - scenariusz imprezy szkolnej Halloween Samorząd uczniowski jest w mojej szkole organizatorem imprez kulturalnych i rozrywkowych, konkursów, atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych. Pełniąc funkcję opiekuna tej organizacji wspólnie z uczniami opracowałam wiele scenariuszy nietypowych imprez rozrywkowych. Chciałabym zaproponować Państwu WEICZÓR DUCHÓW nawiązujący do słynnego amerykańskiego Halloween. Impreza przewidziana jest dla uczniów klas IV - VI, odbywa się w ciemnym szkolnym holu, dekorację stanowią motywy z nietoperzami, pająkami, czarownicami, wampirami itp. Uczniowie siedzą w kręgu, wszyscy powinni być przebrani w odpowiednie do imprezy stroje. Uczeń 1 Cicho wszędzie, ciemno wszędzie, Co to będzie, co to będzie? Muzyka (Z archiwum X) Uczeń 2 Niewidzialnych istot tłumy sąsiadują z nami wszędzie. I kto kogo ujrzy pierwszy? I kto komu duchem będzie? Błąkają się między nami i po nocy, i o świcie. I nie wiedzą że to właśnie jest wzajemność i współżycie. Oni o nas, a my o nich nic nie wiemy, tylko tyle, Że bywają nagłe zmierzchy i przychodzą pewne chwile... (B. Leśmian - Niewidzialni) Uczeń 1 Zbliża się dzień 1 listopada. W naszej polskiej tradycji święto to poświęcone jest pamięci zmarłych. Odnosimy się do nich z należytym szacunkiem i powagą. Świecimy znicze i w chwili zadumy wspominamy najbliższych, tych - którzy odeszli. Uczeń 2 My chcemy jednak na chwile oderwać się od tej tradycji i trochę na wesoło zająć się duchami, strachami, potworami i wampirami. Kto z nas nie lubi horrorów? Kto nie słyszał o Halloween? A więc zaczynamy!!! Muzyka (Bal wszystkich świętych) - taniec duchów Uczeń 3 Halloween - wieczór 31 października bezpośrednio poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Zwyczaje związane z Halloween obejmują przebieranie się dzieci w kostiumy, nakładanie masek oraz wędrowanie od domu do domu, aby zebrać słodycze, owoce lub pieniądze, Halloweem jest związany ze starożytnym celtyckim świętem, którym żegnano kończący się rok. Wierzono. Że tego wieczoru istoty nadprzyrodzone pojawiają się na ziemi, oraz że dusze zmarłych mają pozwolenie na odwiedziny ich dawnych domów. Symbolem Halloween jest dynia. Zapraszamy dynię. Muzyka (fanfary z Gwiezdnych wojen) - uczniowie wnoszą świecące dynie Uczeń 1 Jak już wspominaliśmy w noc Halloween obowiązują przebrania rodem z horrorów. Pojawiają się białe damy, duchy, wampiry, potwory, mumie, czarownice, szkielety. Ten ostatni towarzyszy nam czasami na lekcjach przyrody. Jego też zaprosiliśmy na dzisiejszą imprezę. Muzyka (Mortal Kombat) - wjeżdża szkielet Uczeń 2 Dzisiejszy wieczór poświęcony jest magii i sprawom tajemnym. Nad prawidłowym jego przebiegiem czuwać będzie Wysoka Komisja od spraw dziwnych w składzie... Rozpoczniemy od sprawdzenia waszej wiedzy. Prosimy na środek po jednej osobie z każdej klasy. (Quiz "Znawca horrorów" - uczniowie wypełniają test, w tle muzyka, odczytanie prawidłowych odpowiedzi, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród) Uczeń 3 Do kolejnego konkursu zapraszamy po dwie osoby z klas 6. Waszym zadaniem będzie stworzenie mumii. Czas pracy - 3 minuty. Prosimy o doping. (muzyka) Uczeń 1 Kolej na klasy 5. Zapraszamy jednego chłopaka z każdej klasy. Ogłaszamy konkurs na wycie ducha. Ocena tej konkurencji należy do was koleżanki i koledzy. Aby uniknąć kumoterstwa nasi kandydaci będą ukryci. Uczeń 2 Teraz klasy czwarte. Prosimy o wyjście na środek po jednej dziewczynie z każdej klasy. Wiadomo - dziewczyny to czarownice, a czarownice latają na miotke. Zapraszamy na wyścig czarownic. (ustawić pachołki). Oceniać będziemy czas, precyzję i elegancję poruszania się na miotle. Zaczynamy. Uczeń 3 Wiadomo, że duchy to delikatne istoty, z którymi należy obchodzić się jak z jajkiem. A więc do dzieła. Zapraszamy chłopców z klas 4 do wyścigów. Uczeń 1 Wszystkie zjawy są podobno Straszne. My mówimy, że straszniejsi bywają nasi koledzy. Prosimy po jednym uczniu z klas 6. Waszym zadaniem będzie zrobienie groźnej miny. Uczeń 2 To jeszcze nie koniec. W ciągu najbliższej godziny odbędzie się wielki bal. Wysoka Komisja dokładnie obserwować będzie wasze poczynania i stroje i wybierze SUPER UPIORA. DYSKOTEKA Uczeń 1 Prosimy o ogłoszenie wyników. Uczeń 2 NA koniec kilka słów do dorosłych. Nie dziwcie się gdy w nocy 31 października do waszych drzwi zapuka wesoła gromadka z czarownicą, kościotrupem i ociekającym krwią wampirem. W każdym razie nie zamykajcie potworom drzwi przed nosem. Niech się wyśpiewają i wygadają. Pamiętajcie jednak, że nie wystarczy "dziękuję". Dajcie im cukierka, ciasteczko, jabłko, cokolwiek, aby nie odeszli z pustymi rękami. W przeciwnym razie spłatają wam jakiegoś figla. Uczeń 3 A teraz nasze małe duszki idźcie straszyć. Do zobaczenia. Opracowanie: mgr Janina Palian Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworznie Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Temat: Mieszkańcy łąki-utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie sześciu. Cele ogólne: zapoznanie z mieszkańcami wiosennej łąki aktywizowanie myślenia, rozwijanie umiejętności liczenia, ćwiczenie orientacji przestrzennej-utrwalanie pojęć: na, pod, obok, nad rozwijanie sprawności manualnej Cele operacyjne: Dziecko: wypowiada się na temat wiosennej łąki umie nazwać owady potrafi z uwagą słuchać nauczyciela potrafi dokonać analizy wyglądu owadów potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 6 zna kolory: żółty, niebieski, czerwony, zielony Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach Metoda: pokaz, objaśnienie, rozmowa, metoda ćwiczeń i zadań Pomoce i materiały dydaktyczne: wiersz I. Salach „Łąka”, piosenka „Kropki biedronki” (z programu „Mama i Ja”), obrazek przedstawiający wiosenną łąkę, płyta z nagraniami muzyki klasycznej, obrazki owadów: pszczoła, motyl, biedronka, kolorowe kawałki bibuły, sylwety na patyczkach : żaba ,bocian, cykada, motyl, pszczoła, zestaw kółek dla każdego dziecka (2 czerwone, 5 czarnych), zielony liść z papieru, czarne kredki. Przebieg zajęcia od wysłuchania fragmentu muzyki klasycznej- „Poranek” Edwarda Grieg wprowadzenie do tematu zajęć, wyciszenie dzieci. wiersz I. Salach „Łąka” Łąka tylu ma mieszkańców zwierząt , roślin kolorowych Tu motylek , a tam pszczółka, tutaj kwiatek – o różowy! Z kopca wyszedł krecik mały obok niego idzie mrówka Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka. Nad tą łąką kolorową Zapraszają wszystkie dzieci bal wydały dziś motyle Więc zatańczmy z nimi chwilę. na temat wysłuchanego wiersz mająca na celu uaktywnienia myślenia dzieci, pytania kierowane do dzieci: – O kim jest wierszyk? –Wymień ich Gdzie mieszkają zwierzątka? dużego obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę i jej mieszkańców dzieci nazywają zwierzątka, przeliczają, określają gdzie się znajdują /np. na listku, pod listkiem, obok listka itp./ ruchowo-artykulacyjna Nauczycielka zachęca dzieci do zabawy. Objaśnia że ich zadaniem będzie naśladowanie sposobu poruszania się i głosu zwierząt, które zobaczą na obrazkach. Są to zwierzęta żyjące na łące -motyl, bocian, żaba, cykada, pszczoła. portretów owadów- zagadki W czarne kropeczki spódniczkę ma siada na trawie panienka ta. /biedronka/ Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko mają skrzydła kolorowe i małe czułki na głowie./motyle/ Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły to dla dzieci robią miodek pracowite…/pszczoły/ wyglądu wybranych owadów: -przeliczanie odnóży, czułek , kropek -zwrócenie uwagi na zróżnicowaną budowę : głowa, tułów, odwłok -szukanie cech wspólnych : skrzydła , czułki, sześć odnóży -poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt. rozwijająca orientację przestrzenną „Gdzie jest motyl?” Dzieci tworzą motyle z kolorowych kawałków bibuły, zwijając je pośrodku. Ustawiają motyle względem siebie według poleceń nauczyciela np. nad głową, na ramieniu , na stopie, pod kolanem. oddechowe Dzieci dmuchają na motyla na jednym wydechu jak najdłużej, ćwiczenie powtarzają kilka razy. śpiewanie piosenki „Kropki biedronki”. N-el podczas śpiewania porusza sylwetą biedronki na tle obrazka „Wiosenna łąka”. Krótka pogadanka na temat piosenki: -O kim opowiada piosenka? -Co się przydarzyło biedronce? -W jakim była nastroju biedronka? -Kogo spotkała na łące? -Co zrobimy żeby biedronka była wesoła? Dzieci wyszukują na obrazku czarne kropki biedronki, określają miejsce gdzie je zgubiła a następnie przeliczają, nauczyciel nakleja kropki. dzieci do wykonania pracy plastycznej „Biedronka na listku”/ składanka płaska z kół metodą orgiami /. Dzieci otrzymują po: -2 duże czerwone koła -1 średnie czarne koło -4 małe kółeczka Nauczyciel objaśnienia dzieciom kolejne etapy pracy: składanie koła na pół , naklejanie poszczególnych elementów biedronki na listek ,dorysowywanie czarną kredką-odnóży i czułek. za udział w zajęciach rodzicom i dzieciom. wystawy prac. Prowadząca: Katarzyna Adrian

halloween w przedszkolu scenariusz zajęć